Irena Bucharová

Fotímto, ergo sum...

Proč jsem amatérem aneb pobavilo mne

Kategorie: O focení :-), Přidal/a: Irena Bucharová, 17:25, 11.6.2011

Praví profíci jsou houžve
14.04.2006 – Globetrotter

Aneb proč je to pěkné býti fotografickým amatérem.

Ve fotofórech se často někdo ptá, co je třeba, aby se mohl stát profesionálním fotografem přírody nebo zvířat. Moje odpověď na to zní: velká dávka masochismu.

Zdá se vám moje odpověď moc krátká? Tak si to celé můžete odpovědět sami. Patřičné otázky jsem vám napsal níže, a abyste si mohli své odpovědi překontrolovat, napsal jsem k tomu i správné řešení :-)

Dá se fotografováním vydělat peníze?
Nedá, fotografováním se peníze vydávají. Peníze se vydělávají u psacího stolu. Výdělek je to, co zbyde po odečtení výloh. Uvažte, že musíte psát faktury a upomínky, provozovat marketing a diskutovat se zákazníky. Na fotografování vám nezbyde moc času. V tomto čase ale musíte vyprodukovat to, čím zdůvodníte vaše honorářové požadavky. A tento čas budete především trávit tím, že budete hledat něco, co by se vyplatilo fotografovat, a ne fotografováním.

Dostane se mi uznání a stanu se slavným?
Nikoliv, abyste se stali slavným a aby se vám dostalo uznání, na to stojíte na špatné straně kamery.

Budu cestovat na ta nejvzrušující místa naší zeměkoule?
Ne, protože tam jsou již domácí fotografové – a ti znají své území mnohem lépe nežli vy.

Mohu se kreativně rozvinout?
Jak jste proboha přišli na něco takového? Po vás se chce, abyste splnili svoji zakázku – jste řemeslník, nikoliv umělec.

Potřebuji fotografické vybavení na nejvyšším stupni současné techniky?
Opakujte po mě: potřebuji především stativ. A ten je jako z olova, pořád jej musím mít s sebou a jsem to já, kdo jej bude nosit.

Seznámím se se známými osobnostmi?
Pokud budete pracovat pro média, tak jistě. Redaktoři jsou neustále v časovém shonu a budou se strašně rozčilovat, pokud jim obrázky nedodáte v termínu.

Andreas Hurni

Přihlásit